wtorek, 30 kwietnia 2024

 

Przewodniczący NKL w Katowicach Grzegorz Słobodnik
 i poeta Sławomir Przybyłowski

1) Grzegorz Słobodnik - przewodniczący NKL, 2) Sławomir 
Przybyłowski, 3) opiekunka NKL z ramienia ZOŚ ZNP...  2008



Otrzymuję nagrodę klubową...

W NKL z prawej Grzegorz Słobodnik, obok siedzi Eugeniusz Rychlicki



Przewodniczący Jury konkursu literackiego Sławomir Przybyłowski 
gratuluje nagrody Eugeniuszowi Ry.

Z lewej 1) poetka Wanda Gizicka z Raciborza, 2) poetka Krystyna
z Dudzików Kula z Raciborza, z prawej 1) Maria Płatek,
2) poeta Marek Judycki, 3) poeta Jerzy Mazurek



2) z prawej Ewa Niedbała - prezes ZO ZNP w Chorzowie, 3) Alojzy Podleśny

W Nauczycielskim Klubie Literackim ZNP w Katowicach
Od lewej:1) Eugeniusz Rychlicki, 2)Stanisława Przybyłowa - opiekunka 
Klubu z ramienia ZOŚ ZNP, 3) Barbara Surman - żona prezesa ZOŚ
Jerzego Surmana, 5) Stefan Kudełko z Krupskiego Młyna; 23.05.2007 


W NKL  Katowicach: rząd środkowy 3) Wiesław Sienkiewicz,
4) Marek Judycki 5) czubek głowy Jerzy Mazurek, 
6) Adam Janicki, 7) Maria Płatek, 23.05.2007. Fot. E. Rychlicki


                                  Czytanie własnych wierzy z antologii Klubu 2007. 
                                  Z prawej z zamkniętymi oczami poeta Alojzy Podleśny


                                 Czyta wiersze E. Rychlickiego poeta Adam Janicki. Przed nim 
                                 w tym rzędzie malarka i poetka Maria Płatek, siwa głowa po str. 
                                 lewej to poeta Stefan Kudełko 




   W NKL 15.03. 2024
Stoi Aneta Mastalerz - opiekunka NKL z ramienia ZOŚ
ZNP w Katowicach, z prawej przewodniczący NKL
Eugeniusz Rychlicki 

Prowadzi spotkanie przewodniczący NKL 
Eugeniusz Rychlicki, 15.03.2024


W NKL w Katowicach 15.03.2024
wej: Maria Płatek Łaz, Elżbieta Stępczyńska z Zawiercia, 
Barbara Rybak z Zawiercia, Danuta Pacan z Rudy Śl.
(nowa przewodnicząca NKL - następczyni E. Rychlickiego)
Andrzej Merta z Zawiercia




                                                                                                   Katowice, 15.03.2024

 


Nauczycielski Klub Literacki

Okręgu Śląskiego ZNP

w Katowicach

 

Informacja o działalności NKL w latach 2017 – 2019 i 2019-2024

Data nowych wyborów: 15. 03.  2024 r

1

Zebrania członków Nauczycielskiego Klubu Literackiego odbywają się w Sali Posiedzeń im. Jerzego Surmana Śląskiego Okręgu ZNP w Katowicach, ul. Starowiejska 11.

W latach 2o15 – 2017 Klubowi przewodniczyła kol. Olga Bąkowska, jednak wskutek choroby i przedwczesnej śmierci kol. Olgi, w Klubie odbyły się kolejne wybory, w dniu 15.02.2017 r. i przewodniczącym NKL został kol. Eugeniusz Rychlicki.  

Z końcem kadencji następne spotkanie wyborcze odbyło się 27.03.2019.

Wybrano zarząd w składzie:

Elżbieta Gola z Częstochowy,

Dorota Nieznanowska-Gawlik z Sosnowca

(kol. powierzono prowadzenie Kroniki Klubu),

Jerzy Mazurek z Rudy Śląskiej – zastępca przewodniczącego,

Eugeniusz Rychlicki z Chorzowa – przewodniczący NKL w Katowicach.

W latach 2019-2024 obecnej kadencji zarządu Nauczycielskiego Klubu Literackiego

odbyły się spotkania w dniach: 13.03.2019, czerwiec 2019, 25.09.2019, 6.12.2019.

Kolejne zebrania członków NKL nie odbyły się ze względu na pandemię – to okres od marca 2020 do 18.06.2021.

Po trudnym czasie koronawirusa członkowie spotykali się w dniach:

24.09.2021, 14.01.2022, 27.05.2022, 30.09.2022, 9.12.2022, marzec 2023, 16.06.2023, 15.12.2023 i spotkanie wyborcze, planowane na 15.03.2024.

W sumie 14 zebrań. W poprzedniej dwuletniej kadencji do 27.03.2019 odbyło się 11 spotkań, razem 25.

Stan liczebny członków w 2019 r wynosi 25 osób.        

W 2024 liczba ta uległa zmianie z przyczyn naturalnych.

Do NKL należą także koleżanki należące do Klubu „Różni”, zajmujące się plastyką – malują obrazy i piszą utwory poetyckie…

W 2023 roku ale i wcześniej, powitaliśmy w naszym gronie nowe koleżanki i kolegę, którzy interesują się twórczością literacką:

Elżbietę Stępczyńską z Zawiercia, Zofię Trzepiórę-Nogę z Kłobucka, Barbarę Rybak z Zawiercia, Jolantę Wychowaniec z Katowic i Andrzeja Mertę z Zawiercia.

Na podstawie listy obecności i zaangażowania w działalności Klubu, w dniu 15.12.2023 r ustalono, że liczba członków wynosi 21 osób. Frekwencja na spotkaniach zależna jest od stanu zdrowia członków, a także od innych zajęć, przypadających na dzień zebrania. Waha się od 40 do około 80%.

            Należy podkreślić, że Klub „Różni” jak i Nauczycielski Klub Literacki spotykają się             z ogromną życzliwością i pomocą ze strony kol. Jadwigi Aleksandry Rezler - Prezes Okręgu Śląskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz Zarządu Okręgu Śląskiego ZNP.

Jest to znaczną zachętą do podejmowania twórczych zadań.

W każdym spotkaniu NKL bierze udział opiekunka Klubu z ramienia Okręgu Śląskiego ZNP kol. Aneta Mastalerz.  Służy radą i pomocą w różnych sprawach organizacyjnych oraz dotyczących twórczości literackiej, co ułatwia działalność Klubu.   

Członkowie Klubu bardzo sobie cenią współpracę z kol. Aleksandrą Bienek-Kalińską z sekretariatu ZOŚ ZNP, która opiekuje się salą zebrań, gromadzi teksty autorów Klubu, pomaga w ich prawidłowym przygotowaniu, zajmuje się sprawami organizacyjnymi, związanym z wydawaniem antologii, ułatwia kontakt z Zarządem Okręgu… 

2

Na spotkaniach zajmowano się własną twórczością literacką – autorzy przedstawiają własne utwory poetyckie, czytają fragmenty prozy (opowiadania, eseje…). Omawiają też i recytują utwory znanych poetów: Cypriana K. Norwida, Haliny Poświatowskiej, Bolesława Leśmiana  „W malinowym chruśniaku”, Wisławy Szymborskiej i innych…

Na każdym spotkaniu uczestniczka-uczestnik zabiera głos, prezentuje własne utwory, omawia wydany własny tomik. Kol. i kol. recytują także swoje wiersze nawzajem. Omawiano także tomiki poetyckie wydane przez twórców klubowych…

Na początku nowej kadencji zarządu Klubu wracano również do antologii NKL „Codzienność niezwykła”, wydanej w 2017 r, w której znalazły się utwory 32 poetek i poetów klubowych naszego województwa.

Rozpoczęto także starania o wydanie kolejnej antologii, w związku z tym informowano kol. kol. o gromadzeniu utworów poetyckich i prozy. Mówiono o objętości tomiku, projekcie okładki i tytule, a także o korekcie.

Kilkakrotnie spotkania uatrakcyjnił występ kolegi klubowego Macieja Rudlickiego z Częstochowy, który śpiewał piękne ballady.

Przekazano także kol. i kol. informację o tym, jak należy przygotować utwór do publikacji: pojęcie pliku, zapisu, typie zapisu w Wordzie, nagrywaniu na płytkę i na Pendrive.

Te informacje okazały się niezbędne, bowiem po wybuchu pandemii spotkania klubowe zostały odwołane na czas nieokreślony.

W okresie pandemii zarówno przewodniczący, jak i członkowie starali się kontaktować  między sobą  - utrzymać łączność telefoniczną: dzielili się uwagami, zachęcali do twórczości. Zarząd Okręgu Śląskiego ZNP w Katowicach stworzył możliwość kontaktu wizualnego i nie tylko przez platformę Teams kol. i kol. mogli i nadal mogą przesyłać swoje utwory do ZOŚ, gdzie życzliwa Klubowi kol. Aleksandra Bienek-Kalińska umieszcza(ła) je na wymienionym forum i na koncie autora w pamięci komputera.

Z inicjatywy Okręgu Śląskiego ZNP w 2020 r wydany został Zeszyt Literacki „Gdy świat się zatrzymał…”, w którym zamieszczono obrazy twórców „Różni” i wiersze członków Nauczycielskiego Klubu Literackiego z okresu pandemii.

Gdy powstała możliwość wznowienia spotkań klubowych, po znacznym ustaniu pandemii, wrócono do spraw już omawianych, a jeszcze nie załatwionych.

Sprawdzono liczbę utworów poetyckich i prozatorskich do nowej antologii, nadano jej tytuł „Kolory zdarzeń”. Swoje utwory poetyckie i prozę zamieściło w tej antologii 28 autorów. Wykonano korektę i w 2022 r wydano antologię.

W książce zamieszczono również esej poświęcony historii Nauczycielskiego Klubu Literackiego, napisany przez kol. Eugeniusza Rychlickiego.   

Trzy spotkania poświęcono zmarłym członkom NKL Kol. kol.

Weronice Grabskiej-Martyniuk,

Grzegorzowi Słobodnikowi – wieloletniemu przewodniczącemu NKL,

Markowi Judyckiemu – zasłużonemu dla NKL..

Uczczono ich pamięć minutą ciszy, przedstawiano utwory literackie zmarłych poetów…

Wcześniej również organizowano podobne spotkania, poświęcone członkom NKL, którzy odeszli do wieczności: Alojzemu Podleśnemu, Krystynie Biskup, Sławomirowi Przybyłowskiemu, Stefanowi Kudełce, Adamowi Janickiemu… 

Przekazywano także informacje o konkurach literackich i zachęcano poetów do udziału w konkursach literackich okręgowych i ogólnopolskich ZNP.

Tu kol. i kol. osiągali kilkakrotnie sukcesy: Zofia Cencek z Sosnowca, Maria Płatek z Łaz, Elżbieta Stępczyńska z Zawiercia, Maria Wosik z Myszkowa, Beata Kalińska z Cieszyna, Marek Judycki z Rudy Śląskiej, Eugeniusz Rychlicki z Chorzowa…

Informacje o wydarzeniach klubowych i osiągnięciach członków zbierała kol. Dorota Nieznanowska-Gawlik i zamieszczała w Kronice NKL w Katowicach.  

Obecnie przygotowywana jest kolejna antologia, gromadzone są utwory poetyckie i proza. Jest już propozycja projektu okładki i tytułu tomiku, wykonana przez kol. Jerzego Mazurka. Trwa przekazywanie  utworów, następnie wykonane zostanie scalenie ich w całość i korekta, potem zatwierdzenie do druku. Ponieważ wskutek inflacji ceny materiałów, w tym szczególnie papieru oraz usług wydawniczych, znacznie wzrosły, sprawa wydania tomu nie jest prosta…

Z zamierzeń, które podjęto na początku kadencji, mimo starań, nie udało się zrealizować: 1) utworzenie biblioteczki klubowej, 2) wykonanie znaczka klubowego na podstawie już stosowanego logo NKL zaprojektowanego przez kol. Marka Judyckiego, 3) zachęcenie nauczycieli do twórczości literackiej jako formy pożytecznego spędzania czasu i wzbogacania księgozbiorów oraz zwiększenie liczby członków Klubu (kol. Jerzy Mazurek wykonał efektowny plakat, popularyzujący oba kluby, następnie rozesłany do poszczególnych zarządów oddziałów naszego związku).

3

Członkowie Nauczycielskiego Klubu Literackiego ZNP aktywnie uczestniczą w działalności kulturalnej w swoim środowisku.

 ZOFIA CENCEK  z Sosnowca

Biorąc pod uwagę okres od 2022 roku, należy podkreślić wielką aktywność artystyczno-kulturalną kol. Zofii. W styczniu 2022 roku promowała na spotkaniu w bibliotece w Będzinie swój tomik wierszy „Pod skrzydłami anioła”, połączony z wystawą prac plastycznych. Spotykała się  z młodzieżą licealną w Będzinie, gdzie recytowała swoje utwory poetyckie. Przygotowała prezentację swoich obrazów i utworów poetyckich na Sesji Seniorów Rady Miasta w Sosnowcu. Z powodzeniem  bierze udział w konkursach literackich.

Wykaz dokonań obejmuje 35 pozycji za lata 2022 i 2023.

 MARIA PŁATEK  z Łaz

W latach 2019 – 2023 zdobyła  I i III miejsce za wiersz w Konkursach Literackich w Chorzowie, zdobyła III miejsce w Konkursie Literackim „Znaszli ten kraj” w Będzinie. Wydała tomik poezji  z własnymi ilustracjami „Szukanie kolorów”, brała udział w spotkaniach poetyckich  w Bibliotece Miejskiej w Łazach. Wzięła udział w akcji charytatywnej, ogłoszonej przez Bibliotekę i wykonała 5 kompletów czapek i szalików dla dzieci, a także 3 kamizelki.

Współpracuje z miejscową Biblioteką i Domem Kultury. Uczestniczy w Jury corocznego  konkursu gminnego ,,Wszystkie dzieci pięknie czytają”. Opisuje wierszami swoje pobyty nad morzem i zamieszcza w miejscowej gazecie. Na każdym wernisażu Klubu „Różni” czyta wiersze autorów NKL.

 ELŻBIETA GOLA  Częstochowy

Kol. Elżbieta, Wiesława Owczarek i Maciej Rudlicki (członkowie NKL w Katowicach) są też członkami Klubu  „Metafora” w Częstochowie.

W mijającej kadencji 2019-2024 działalność członków K. L. Metafora sprowadzała się do uczestnictwa w wydarzeniach kulturalno-literackich miasta. Ze względu na małą liczbę członków wymienieni kol i kol. dołączyli do Towarzystwo Galeria Literacka, które od 2011 r wydaje kwartalnik „Galeria” i w tym czasopiśmie drukowane są teksty (wiersze, opowiadania, eseje) koleżanek i kolegi.          

W każdą środę w sali Muzeum H. Poświatowskiej w Częstochowie odbywają się spotkania, na których członkowie prezentują własną twórczość literacką i dyskutują o literaturze. Uczestniczą też w promocjach wydawanych książek przez członków Towarzystwa, a także w spotkaniach z pisarzami (Wasyl Machno, Wołodymyr Jaworski -Woldmur, Janusz Mielczarek, Bożena Górska, Arkadiusz Frania i z tłumaczem Bohdanem Zadurą.

Podczas promocji książek kol. Elżbieta pełni rolę lektora lub jest współprowadzącą spotkanie. 

W spotkania biorą też udział aktorzy Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie.

BEATA KALIŃSKA z Cieszyna

Od wielu lat jest zaangażowana w działalność literacko-organizacyjną w Cieszynie. Od 2016 roku prowadzi Cieszyńską Studnię Literacką przy Bibliotece Miejskiej, organizuje wieczory autorskie,

Wieczór poezji zaangażowanej w sytuację wojenną w Ukrainie. Odbył się też wieczór poetycki, poświęcony nieżyjącym poetom: Jerzemu Kronholdowi, Leonowi Miękinie, Barbarze Biłko Olszewskiej, Kornelii Rucie Lisowskiej, Gertrudzie Pisarek, Józefie Zycie Sarama Wojnar, Annie Więzik oraz Janowi Chmielowi. Zorganizowała również w „Studni” wernisaż Ewy Łokuciejewskiej, połączony z prezentacją poezji członków klubu „Studnia…” Ponadto odbywały się spotkania poetyckie na łonie natury, spotkanie jesienne, spotkanie noworoczne… Dwukrotnie goszczono w klubie Grupę Rekonstrukcji Literackiej „Na Granicy” z Trójwsi.

    Kol. Beata jest dwukrotną laureatką w Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej „Lipa ‘’ 2021 i 2022; otrzymała II nagrodę  w 52 Ogólnopolskim Konkursie Literackim im Tadeusza Staicha w Zakopanem, Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego 2023;

III nagroda w XVIII Ogólnopolskim Konkursie Literackim im Michała Kajki w Ogródku 2022, laudacja autorstwa Teresy Radziewicz, uczestnictwo w Gali podsumowującej konkurs;

wyróżnienie w XIII Konkursie Literackim Dla Pracowników Oświaty organizowanym

przez Zarząd Oddziału ZNP w Chorzowie 2022.    

 BARBARA RYBAK z Zawiercia

Przewodniczy Sekcji Emerytów i Rencistów przy Oddziale ZNP w Zawierciu.

Jest współautorką książki „PRZEDSZKOLAKA KROK DO ŚWIATA czyli minipomocnik dla nauczyciela” (2004), a także autorką tomiku poezji „A ja będę tańczyła na moście” wydane w 2022 r.  Jest pomysłodawczynią i aranżerem cyklicznych Spotkań Poetycko-Muzycznych, gdzie członkowie ZUTW, a jednocześnie twórcy poezji, prozy, wokaliści mogą wypowiedzieć się przez sztukę.

 ANDRZEJ MERTA z Zawiercia

Jest autorem w sumie 130 wierszy, 900 fraszek, 12 moskalików, 24 lepiejów, 82 limeryków, 60 odwódek i 2 tautogramów. Autor scenariuszy kabaretów i tekstów piosenek. Swój twórczy dorobek popularyzuje wśród ludzi różnych grup wiekowych, w szczególności – wśród seniorów. Jego wierszy i fraszek mogli posłuchać zrzeszeni w zawierciańskim Klubie Senior +, a także  członkowie Ogrodzienieckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z okazji Dnia Kobiet. We wrześniu 2023 roku było to Spotkanie zawierciańskich poetów, zorganizowane przez Miejską Bibliotekę.

Jego twórczość literacka prezentowana jest też w biuletynach wydawanych przez ZUTW. W latach 2017 – 2022 wydał tomiki „Seniorze – na luzie”,   „Seniorze – życie teraz smakuje”, „Korona nie dla seniora”, „500 plus fraszek na każdą okazję”.

 ELŻBIETA STĘPCZYŃSKA z Zawiercia

Autorka tomików wierszy: „W zapachu mięty” i „W skrawku nocy”. Do moich wierszy skomponowali muzykę i nagrali płyty Jan Święty  oraz Tatiana Cieślik.

Napisała rymowane bajki  dla dzieci „Jurajskie bajania”  promujące uroki i historię Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W 2024r. rozpoczęła przygotowania do wydania II części książki Jurajskie Bajania - poznajemy i podziwiamy powiat zawierciański  oraz trzeciego tomiku poezji pt. „Przy stoliku wzruszeń”.

Współpracuje z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Zawierciu, ze Stowarzyszeniem Amazonek i Osób z Problemami Onkologicznymi oraz z bibliotekami.  

I miejsca w XV, XIX i XX Turnieju Jednego Wiersza im. Wespazjana Kochowskiego w Szczekocinach (2015r., 2018r., 2019r., 2020r. 2022r.), otrzymała Nagrodę Grand Prix w XX Jubileuszowym Turnieju Jednego Wiersza „O Laur Wespazjana Kochowskiego” oraz nagrodę Starosty Zawierciańskiego, III m. w 2023r.

Zdobyła I miejsce w XIV Ogólnopolskim Konkursie Literacko-Plastycznym „Znaszli ten Kraj” 2023r., wyróżnienie w XV Konkursie Literackim ZHP Oddział Chorzów 2023 r,  wyróżnienia w kategorii POEZJA w XVI Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Haliny Snopkiewicz w Zawierciu. Uczestniczy w spotkaniach literackich w Miejskich i Gminnych Bibliotekach Publicznych w Zawierciu,  Żarkach, Łazach i Porębie, w spotkaniach literackich w Klubie Młodych Poetów  w ramach UTW w Zawierciu oraz w ramach Stowarzyszenia.

 DANUTA PACAN z Rudy Śląskiej

W XV Konkursie Literackim „Solidarni z wojenną Ukrainą” organizowanym przez ZO ZNP w Chorzowie zdobyła I miejsce za opowiadanie pt. „Modlitwa o jutro” (marzec 2023).
Napisała Pieśń Szkoły  „Trzydziestka” dla S.  P. nr 30 im. K. Miarki w Rudzie Śląskiej  z okazji 120-ej rocznicy powstania szkoły.

 JERZY MAZUREK z Rudy Śląskiej

Wydał utwory literackie Okno z niebieskimi żaluzjami (wyd. I - 2016 r.)  i wyd. II rozszerzone  2017 r. Kolejne: Opowiem ci wiersz. Ptasznik. Historie o ptakach  i kobietach  2018 r.  Przypadki Pana Monta 2019 r. Tygrysie, tygrysie 2023 r. Laureat nagrody Prezydenta Miasta Rudy Śląskiej        z za zasługi artystyczne w mieście. W Centrach Inicjatyw Społecznych w dzielnicach Rudy Śląskiej prezentował wraz z wychowankami program artystyczny SPA Kulturalne (w rozwinięciu: SALON PREZENTACJI ARTYSTYCZNYCH , gdzie prezentował lirykę polską, sztuki dramatyczne (czytanie scenariuszy). Trzykrotnie prezentował swoją twórczość w ramach Salonów Poetycko-muzycznych Anny Dymnej w Bytomiu (Opera Śląska). Spowodował wydanie czterech tomików poetyckich oraz kilku almanachów wychowanków.

MARIA WOSIK z Myszkowa

Informacja o działalności literackiej MARII  WOSIK  w 2023 roku

1)      Prezentacja 12 wierszy Marii Wosik przez aktora podczas imprezy jubileuszowej w Myszkowskim Domu Kultury w marcu 2023 r.

2)      Dom Kultury w Myszkowie wydał kilkadziesiąt broszurek z 13 wierszami Marii Wosik dla gości imprezy jubileuszu 70-lecia jej pracy twórczej.

3)      Maria Wosik wzięła udział w międzynarodowym projekcie  MAIL ART`u:

wysłała do Berlina poezję wizualną na temat:" Mój autoportret". Pracę zamieszczono w biuletynie z wystawy.

4)      Wysłała też poezję wizualną do Brazylii na temat: "Ten mój krzyk";

obie prace wykonano techniką collage, a teksty w przekładzie angielskim.

5)     W Czerwionce-Leszczynach we wrześniu b.r. Maria Wosik otrzymała prywatne wyróżnienie od córki Wilhelma Szewczyka w konkursie "O  Złote Cygaro Wilhelma". Wiersz został wydrukowany w okolicznościowym biuletynie i zaprezentowany  przez autorkę na uroczystości rozdania nagród.

6)       Autorka otrzymała też nagrodę publiczności w głosowaniu na tej imprezie.

7)       Maria Wosik napisała 3 artykuły do  prasy:

-  o twórczości plastycznej  artystów ze Szczekocin:  Zofii Fabjańskiej i Grzegorza Dudały;

-  o efektach wycieczki z Lelowa do Kielc;

 - o przebiegu spotkania kończącego doroczny Międzynarodowy Konkurs " O Złote cygaro Wilhelma"

          Myszków, 21.11.2023 r.        

 EUGENIUSZ RYCHLICKI z Chorzowa

W okresach kadencji 2017-2019 i 2019-2024 utrzymywał kontakt telefoniczny i mailowy z członkami Nauczycielskiego Klubu Literackiego: rozmawiał o sprawach twórczości literackiej, organizacji spotkań, wymieniano informacje na tematy związane z działalnością Klubu. Prowadził spotkania w Sali zebrań im. Jerzego Surmana w naszym Związku, przekazywał czasopisma literackie i książki własnej twórczości. Brał udział w Dniach Związkowca…

Brał udział w konkursach literackich okręgowych i ogólnopolskich w XX i XXI w. Otrzymał  ponad 30 nagród i wyróżnień za wiersze, opowiadania i eseje, w tym w latach 20o2-2024: nagroda specjalna MARSZAŁKA województwa śląskiego, I nagroda w Konkursie Literackim ZO ZNP w Chorzowie w 2018 r; I nagroda w XXII Konkursie O wieniec Akantu miesięcznika literackiego w 2022 r, Bydgoszcz; I nagroda w Konkursie Literackim Struna Orficka, 2023 w Ostrowie Wlkp. Ponadto nagrody II (w tym II nagroda w Konkursie Literackim miesięcznika „Śląsk”), III nagrody i wyróżnienia w konkursach literackich w Warszawie, Chorzowie, Białej Podlasce, Nałęczowie, Turku, Barcinie, Będzinie, Łosicach, Katowicach, Cieszynie, Czerwionce-Leszczynach. 

4

Dodaję też wyniki Okręgowego Konkursu Literackiego w Chorzowie (nagrodzeni członkowie NKL w Katowicach):

Wyniki XVI KONKURSU LITERACKIEGO DLA PRACOWNIKÓW OŚWIATY  2024

Temat:  „Książka w erze informacji”

Organizatorzy: ZWIĄZEK NAUCZYCIELSTWA POLSKIEGO ODDZIAŁ
W CHORZOWIE oraz ZARZĄD OKRĘGU ŚLĄSKIEGO ZNP
W KATOWICACH

Kategoria: Poezja
I miejsce: Elżbieta Stępczyńska – Godło „Apolegeta” za wiersz

„Dziękuję Ci kartko” – Zawiercie
III miejsce: Eugeniusz Rychlicki – Godło „googol” za wiersz „Weź książkę”-
Chorzów
Wyróżnienie: Beata Kalińska – Godło „Farba” za wiersz „Nagroda” – Cieszyn

Kategoria: Proza
I miejsce: Danuta Pacan- Godło „Sowa 1” za opowiadanie

„ Wakacyjna  przygoda” – Ruda Śląska
III miejsce: – Eugeniusz Rychlicki Godło „NABAB” za opowiadanie

„List do książki” – Chorzów
                                                                                                  Chorzów, 29.02.2024r.

5

Nie wszyscy członkowie NKL przekazali informację o swoich dokonaniach literackich i innych w ostatnich kilku latach w swoim środowisku…

   Nowy zarząd Nauczycielskiego Klubu Literackiego z pewnością zechce doprowadzić do końca prace związane z kolejną antologią Klubu i wykorzysta również propozycję - projekt okładki, opracowany przez bardzo zasłużonego dla NKL  kol. Jerzego Mazurka. Życzę nowemu zarządowi Klubu wzrostu liczby członków, ciekawych inicjatyw literackich i wielu udanych spotkań w Klubie, a także nowych antologii.

             Członkowie NKL zaproponowali następujący tytuły antologii:

Z szuflady niepokornych myśli

Kiedy myśli odnajdują słowa

Dać się rozplątać radości

Dać się zazielenić słowom

Strofy emocji

Dźwięki (Magia) wyobraźni

Zapisane ciszą (w ciszy)

                                                                    Przewodniczący

                     Nauczycielskiego Klubu Literackiego

                     Okręgu Śląskiego ZNP w Katowicach

                                                                                   Eugeniusz Rychlicki







15 marca 2024




Dorota Nieznanowska Gawlik, jej mąż Gawlik z Sosnowca, 
Beata Kalińska z Cieszyna...

Nagroda dla E. Rychlickiego 
prof. B. Szewczyk w Konkursie  "O złote Cygaro
Wilhelma", Czerwionka- Leszczyny, 2016



Poeta Grzegorz Słobodnik czyta wiersz Eugeniusza Ry.
z tomu "Punkty styczności", 2012


Poeta Stefan Kudełko z Krupskiego Młyna
czyta wiersz Eugeniusza Ry. z tomiku
"Punkty styczności", 2012









 

 

 


piątek, 26 kwietnia 2024

 





W szerokim zakresie

Człowiek  

Istota droga sobie

Na niebie i na globie

W głębokich rozważaniach

Pośród zrywanych związków

Gdzie nikt na niego nie czeka

 

Człowiek miota się od aborcji

Do eutanazji

Po coraz szerszej wstędze

Liberalizacji

Ociera się o kochających

Inaczej

Obnaża

Wnętrze

I wymyślnie kusi

Oszukuje siebie

I przyczynia się

Do gwałtownych zejść na stronę

 

Kluczy i sięga 

Po cembrowinę do budowy

Głębi rozczarowania

 

Zawsze w poszukiwaniu

Szczęścia według własnego

Przepisu

Przepisu

poniedziałek, 1 kwietnia 2024

  


 

 

 

Weź książkę

                                                

 Wzlecieć nad szum słów w mediach

I wznieść się na sterowcu nad chmurę

Internetową, gdzie rządzi sieć serwerów.

Zanurzyć się w głębię, lecz bywamy zbyt

Ciężcy, by się wznieść nad codzienność

I zbyt lekcy, by popłynąć,

             Nie ulec prądowi nośnemu.

 

Niech serwer trwa w północnym chłodzie –

masz login, ale nie wchodzisz… 

Ty bierzesz książkę do ręki.

Do czego ona służy?

Chwytasz blask promieni słonecznych

- strona po stronie, 

 

        Omijasz obszar mgieł informacyjnych.

Tu się nie zmoczysz, szyby ci nie zaparują.

Usłyszysz piękny mezzosopran swego głosu.

 

W konglomeracie wszystkiego

ty niby kwazar chciałbyś być

Kosmicznym źródłem promieniowania. 

Czytasz i stawiasz opór tam, gdzie jest ślisko.

 

Z latami tracimy umysłową pojemność,

powstają szpary i pory

– odczuwamy zbyt szybkie parowanie,

I trzeba wciąż się uszczelniać i uzupełniać,

Żeby nie stać się rośliną, która chwaścieje.

Książka jest medykamentem.

 

Nieużyteczność wciąż odcinamy

I wciąż jej przybywa. Tacy jesteśmy.

Władcze umysły chcą być zbawcami świata –

liczą na sztuczną inteligencję,

A prosty czytelnik liczy na uczciwość

I dba o szeroki strumień dobrych

Wiadomości. 

 

 

      III miejsce w Okręgowym Konkursie Literackim

                        ZNP w Chorzowie.

                          29.02.2024