niedziela, 28 maja 2023

 

 
Ks. kanonik Feliks Dietrich, 4.04.2006 r.


Historia obrazu

Matki Bożej Gościeszyńskiej

 

(fragmenty tekstu otrzymanego od ks. F. Dietricha; zamieszczono mimo, iż jego części parokrotnie   powtarzają się w książce; chodzi o to, by przekazać w miarę wszystko, co o obrazie napisano)

Obraz ma wymiar 103x79 cm, płyta podobrazia 110,5x84,5 cm.

      Matka Boska z Dzieciątkiem ukazana jest w ogrodzie zamkniętym ceglanym murem, zwieńczonym blankami.

Dużą część powierzchni obrazu wypełniają stylizowane draperie, wzbogacone kolorami podszewek.

      Tło dla postaci Madonny stanowi kolumna ornamentalna z motywem granatu. Ponad postacią symetrycznie do osi obrazu, unoszą się dwie postaci aniołów trzymających ozdobną koronę. Na drugim planie poza murem, rozciąga się daleki powietrzny, biegnący w głąb krajobraz, przedstawiający z lewej strony miasto i zieleń a z prawej zamek.

      W spisie inwentarza z 1785 roku zapisanych jest 37 wot przy obrazie, dwie srebrne korony i jedna sukienka na obraz.

Wota świadczą o łaskach otrzymanych za pomocą Matki Bożej Gościeszyńskiej.

Ks. Feliks Dietrich: Parafianie pamiętają, że przed wojną w prezbiterium wisiały dwie kule jako wota pozostawione po cudownym uzdrowieniu. Przy rozbiórce kościoła i budowie nowego kule zaginęły.

      Sanktuarium odwiedzają pielgrzymi indywidualni i w grupach na przykład rowerowych, szczególnie latem. W Sanktuarium śpiewa się Godzinki o NMP przed mszami i pieśń „Bogurodzica”. Matka Boża jest patronką parafii.

     Odpusty: w Święto Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny 31 maja i narodzenia Najświętszej Marii Panny 8 września.

      Ponieważ struktura kościoła była niszczona, warunki przechowywania obrazu stały się niekorzystne.

     Przed wojną przeprowadzono konserwację obrazu, ale stało się to ze szkodą dla pięknego dzieła. Stanisław Smogulecki przeprowadził nieprawidłowe zabiegi konserwacyjne obrazu...

      Kradzież obrazu miała miejsce w nocy 14 na 15 kwietnia 1992 roku.

      W pierwszą środę adwentu 1992 roku wprowadzono w parafii Nowennę Nieustającą do Najświętszej Marii Panny.

       Policję wspierano modlitwą.

      W 1994 roku do poszukiwań obrazu włączył się Interpol.  W styczniu 1998  roku UOP prowadził jeszcze czynności śledcze w Gościeszynie a 8 kwietnia tegoż roku przekazał informację, że znani są sprawcy kradzieży i jest nadzieja na odzyskanie obrazu.  W dniu 18 lipca 1998 roku radio podało wiadomość, którą o 16.00 potwierdziła TV, że policja wrocławska odzyskała Cudowny Obraz  Matki Bożej Gościeszyńskiej. Ks. F. Dietrich powiedział: – Dziękowaliśmy Bogu i Matce Najświętszej w nabożeństwie niedzielnym 26 lipca 1998 roku. Odtąd przez 6 lat w Nowennie Nieustającej będziemy dziękować Bogu i Matce Najświętszej za odnaleziony Cudowny Obraz.

      W dniu 5 października 1999 roku brygada antyterrorystyczna przewiozła obraz do pracowni konserwatorskiej Wolskich w Łodzi. Prace zakończono na początku listopada 2002 roku a 12 listopada 2002 roku obraz przekazano do tymczasowego depozytu w skarbcu na Jasnej Górze w Częstochowie.

      Rozważano zakup kopii wizerunku, bo taką namalował artysta z Torunia. Została jednak przewidziana przez władze jako dar dla Ojca Świętego Jana Pawła II w czasie jego wizyty w ojczyźnie i 16 czerwca 1999 roku w Bazylice Mariackiej w Krakowie przedstawiciele policji, na czele z komendantem głównym nadinspektorem Janem Michną, wręczyli papieżowi Janowi Pawłowi II dar polskich policjantów, którym była „Madonna z Dzieciątkiem w ogrodzie mistycznym”. Ofiarowanie kopii dzieła miało symbolizować trud i owoce pracy policjantów. Jan Paweł II nie wszystkie dary zabierał ze sobą do Rzymu, kopię obrazu przyjął z radością i zawiózł do Stolicy Piotrowej. To zaszczyt dla parafii Gościeszyn.

      W głównym ołtarzu w 2000 roku umieszczono kopię cudownego obrazu znaną od setek lat – wizerunek Madonny z Dzieciątkiem w metalicznej sukience na bordowym tle.

Widoczne jest Dzieciątko na prawym kolanie Matki Bożej, psałterz na kolanach po Jej prawej stronie, oparta na nim ręka. Na głową złota korona, wokół sukienki i korony 12 gwiazd. Ks. Feliks Dietrich: Kopia Cudownego Obrazu Matki Bożej Gościeszyńskiej istnieje najprawdopodobniej od momentu umieszczenia Cudownego Obrazu w głównym ołtarzu, stanowiąc jego zasłonę. Oryginał Cudownego Obrazu był odsłaniany na święta, uroczystości i niedziele. Tak więc kopia odbiera cześć od niepamiętnych czasów i otoczona jest serdeczną modlitwą.

      Na rozpoczęcie Wielkiego Jubileuszu 2000-lecia przyjścia na świat Zbawiciela, kopia Cudownego Obrazu wróciła na swoje dawne miejsce, by odbierać cześć i pośredniczyć w modlitwie do Boga w Trójcy Jedynego.

      Parafia długo i starannie przygotowywała się na oczekiwany powrót Madonny z Dzieciątkiem. W 2002 roku założono sygnalizację alarmową, wykonano instalację przeciwpożarową i zbudowano kasetę pancerną kulo- i ognioodporną.

      W uroczystość odpustową ku czci Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny 29 maja 2005 roku Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Metropolita Henryk Muszyński, w asyście księży Biskupów Bogdana Wojtusia i Wojciecha Polaka, odprawił uroczystą sumę odpustową, w czasie której odsłonił Cudowny Obraz Matki Bożej Gościeszyńskiej.

      Madonna Gościeszyńska wróciła do swego Sanktuarium, aby parafianie i pielgrzymi mogli powtórzyć za Wielkim Janem Pawłem II „TOTUS TUUS” – Cały Twój: oddany całkowicie Matce Jezusa Chrystusa, Matce Naszej. Bogu Najwyższemu niech będą dzięki!


                                 

                                   W Gnieźnie z ks. Feliksem Dietrichem, 2007 r.

                                                                      

                                  Czesław Chmielewski, Eugeniusz Rychlicki, ks. Feliks Dietrich, 

                                  Ryszard Pietrzak - firma DREWA w Gościeszynie, 2006 r.